A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Ehető ajándék. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Ehető ajándék. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. december 18., kedd

Pan di Natale - Karácsonyi kenyér

A Pan di Natale a modenai gasztronómia tipikus desszertje. Ezt a kalóriadús süteményt Pan ed Natalként is emlegetik és ez melegíti és melegítette az Emilia-Romagna tartomány nyirkos telein az itteniek lelkét. Mint minden hagyományos recept ez is az idénynek megfelelő terményekből készül és az itteni téli klímát ismerve nem meglepő, hogy nem egy habkönnyű sütemény.
Elkészítési idő: 60 perc

Hozzávalók:

50 g hántolt dió
50 g fenyőmag
50 g mandula
50 g mazsola 
50 g kakaó por (nem cukrozott)
Sassolino likőr*
2 tojás
70 g vaj
1 cs élesztő
350g süteményliszt, vagy finomliszt
170 g cukor
késhegynyi őrölt édesköménymag
Sapa**



*Sassolino
Jellegzetes modenai édes, ánizsos likőr. Más édes likőrrel is helyettesíthetjük, de igyekszem hamarosan megosztani a házilag elkészíthető Sassolino receptjét.

**Sapa
Tulajdonképpen forralt must, elkészítését szintén igyekszem majd idővel megosztani veletek.  Addig is édes fehérbor és méz keverékével fogjuk helyettesíteni.
Vegyünk 2 dl édes fehér bort és nagyon lassú tűzön melegítsük, amíg a süteményünk sül, vagy amíg nagyjából a fele elpárolog. Ezután adjunk hozzá 1 evk mézet, de így már ne melegítsük.

Elkészítés:
1) Az elkészítés előtt vegyük ki a vajat a hűtőből, daraboljuk fel, hogy megpuhuljon.
2) Hámozzuk meg a diót és blansírozzuk a mandulát.
3) Tegyük a lisztet, tojásokat, a cukrot, kakaót, a vajat, a sütőport valamint a Sassolino, (vagy egyéb) likőrt egy nagy tálba és jól dolgozzuk el. Amikor sima tésztát kaptunk, adjuk hozzá a diót, mandulát, fenyőmagot és a mazsolát.
4) Adjuk mindehhez az őrölt édesköményt.
5) Formázzuk meg henger alakúvá (vagy tegyük kivajazott formába) sütőpapírral bélelt tepsiben süssük 175 °C fokon 40 percig, vagy amíg a közepe is átsült.
6) Amikor kisült, kenjük meg a Sapaval, vagy a saját kis mézes-boros mázunkkal.

Megj.:
A diót úgy hámozhatjuk meg a legegyszerűbben, hogy egy tepsin egyenletesen elegyengetve kb. 10 percre 180 °C fokos sütőbe rakjuk. Figyelni kell, nehogy megégjen! Amikor picit megpirultak, érezni a dióillatot és a héja kezd felpöndörödni, akkor jó. Vegyük ki a sütőből, hagyjuk egy percet pihenni. Ezután konyhai törlőkendőbe, vagy törölközőbe téve, óvatosan morzsolgassuk tenyerünkben a diókat. Ezután borítsuk szitába és szitáljuk ki a héjat. 


A receptet http://www.cucinaericette.it/cucina-italiana oldalról származik.




2012. december 15., szombat

Áfonyás-mandulás

Az eredeti receptet egy amerikai szakácskönyvben találtam és zseniális. Az egyetlen baja az, hogy őrületes kalóriabomba, ami a karácsonyi nagyevések mellé nem feltétlenül kell. Kicsit átvariáltam a receptet, hogy kisebb lelkiismeret-furdalással élvezhessük.

Hozzávalók:
150 gr vaj                    
200 gr barnacukor
100 gr almaszósz
1 ek méz
2 tojás
100 gr teljes kiőrlésű liszt
70 gr mandulaliszt
250 gr liszt
csipet só
2 tk sütőpor
150 gr mandula, durvára vágva
150 gr szárított vörösáfonya*
150 gr fehércsoki durvára vágva

* Nem kell a világ végére menni vörösáfonyáért, szárított meggyel is nagyon finom  Ezt is egy kicsit meg szoktam aprítani, hogy jobban eloszoljon a tésztában.


Elkésztés:
1) Melegítsük elő a sütőt 160-180° C fokra
2) Keverjük össze a vajat és a cukrot, verjük habosra. Adjunk hozzá a mézet, az almaszószt és a vaníliaesszenciát.
3) Adjuk hozzá az egész tojásokat egyenként, minden tojás után jól elkeverve a masszát.
4) Adjuk hozzá a liszteket, a sót és a sütőport majd keverjük el. Adjuk hozzá a többi hozzávalót.
5) evőkanálnyi tésztából csináljunk golyókat majd egymástól kb. 2 centiméterre rakjuk sütőpapírral bélelt sütőbe. A golyókat kicsit lapogassuk meg sütés előtt, mert a tészta nem terül el teljesen magától.
6) Süssük 15-20 percig, amíg aranysárga lesz a teteje.
7) Picit hagyjuk hűlni a tepsiben, majd tegyük át süteményrácsra és ott hagyjuk teljesen kihűlni.
Légmentesen záródó dobozban egy hétig eltartható.

Megj.:
Természetesen ez a recept is válhat ajándékká. Akár elkészítve, akár "üvegbe zárva", mint a tavalyi zabsüti. Rétegeljük a liszteket és a csokit, áfonyát, mandulát felváltva.

2012. december 10., hétfő

Vanília eszencia



A vanília eszencia házi elkészítése nem az én találmányom, az Interneten több helyen, több nyelven is megtalálható. A művelet egyáltalán nem igényel különösebb készségeket, mondhatnám nem agysebészet. Persze vanília eszencia, aroma a boltokban is megvásárolható, de akkor megfosztjuk magunkat az izgalomtól, a szenzációs vaníliaillattól és a bolti nem is mutat olyan jól karácsonyi ajándékként. Meg persze nincs cukrozva, színezve és az egyéb adalékoktól is megkíméljük magunkat. Egyébként meg miért nem jó szimplán a vaníliarúd? Mert a vanília magvainak valamiben fel kell oldódnia és hát lássuk be alkoholban könnyebb mint süteménytésztában.


Hozzávalók:
3 Vaníliarúd
250 ml alkohol - ez lehet tiszta szesz (ami 100 ml-ként beszerezhető a patikákból) de vodka is megteszi. Ha lehet ne a legolcsóbb vodkát válasszuk, hanem annál egy kicsit jobbat.
6 hét türelem (minél tovább áll, annál aromásabb lesz)

Ha valaki ezt jövő karácsonyra gondolja elkészíteni, akkor több adagot is készíthet egy nagy üvegben és 6 hét letelte után palackozhatja kedvére. Ellenben ha, mint én, kicsit kevésbé összeszedett akkor kis üvegekben akár félkészen is elajándékozható. Ez esetben kis kártyákon jelezzük, mikortól lesz felhasználható.
Az eszencia fogyásával időnként után kell töltenünk az alkoholt. Ilyenkor hagyjuk ismét érni. Ha az eszencia felét elhasználtuk adjunk hozzá újabb vaníliarudakat.




2011. december 21., szerda

Üvegbe zárt zabsüti

Ha konyhatündérnek szeretnénk valami aprósággal kedveskedni, jó ötlet sütemény-keveréket ajándékozni.
Kellékek:
1 db 1 literes befőttesüveg
szalag a díszítéshez
kártya a recepthez


Az üvegbe valók:
110 g liszt
(forrás: www.taste.com.au
1/4 teáskanál sütőpor
1/4 teáskanál szódabikarbóna
1/4 teáskanál só
75 g barnacukor
75 g porcukor
65 g zabpehely
100 g szárított vörösáfonya (vagy más egyéb savanykás szárított gyümölcs)
130 g fehér-csokoládé apróra vágva


A lisztet, sütőport, szódabikarbónát és a sót egy tálban összekeverjük majd a befőttesüvegbe öntjük. Öntsük rá a többi hozzávalót egyenként, úgy, hogy rétegeket képezzünk velük.
Az üveget átkötjük szalaggal. Kártyán mellékeljük a receptet:


További hozzávalók:
125 g vaj, felolvasztva és visszahűlve
1 tojás, felverve
1 teáskanál vanília aroma


Elkészítés:
  1. Melegítsd elő a sütőt 190 Celsius fokra.
  2. Az üveg tartalmát öntsd keverőtálba, add hozzá a tojást, az olvasztott vajat és a vanília aromát.
  3. Keverd jól össze.
  4. Evőkanálnyi masszából formázz golyókat, majd helyezd őket egymástól 5 cm távolságra, sütőpapírral bélelt tepsibe.
  5. Süsd 10-15 percig, amíg a szélük enyhén megbarnul.
  6. Rácson hagyd őket kihűlni. 




2011. december 20., kedd

Citrombors

Ezzel Amerikában találkoztam először és nagyon megszerettem. Ott lehet készen kapni a boltokban de elkészíteni sem nehéz. Ráadásul friss nyári ízeket varázsol az asztalra.


Egyszerű


3 citrom
5 teáskanál bors
sütőpapír
  1. A citromokat alaposan mossuk meg.
  2. Reszeljük le a citromok héját.
  3. A borsokat törjük össze kicsit mozsárban. Nem kell alaposan csak megtörni kell őket.
  4. A citromok héját terítsük szét egy sütőpapírral bélelt tepsiben.
  5. Szórjuk rá a megtört borsot és fakanállal, vagy spatulával nyomkodjuk bele a citromhéjba.
  6. Hagyjuk kiszáradni vagy sütőben a legalacsonyabb hőfokon (kb. 100 fokon) szárítsuk ki. Ha türelmetlenek vagyunk és sütőben szárítjuk, nagyon figyeljünk oda, nehogy megégessük.
  7. Ha megszáradt zúzzuk porrá és tegyük légmentesen záródó üvegbe.
Ha elegánsabb verzióra vágyunk, vegyünk egy borsdarálót és abba töltsük bele. Ebben az esetben egy kicsit más az eljárás.
Nagyon vékonyan hámozzuk meg a citromokat úgy, hogy a fehér réteg semmiképp ne legyen rajta. Vágjuk kb. 1 cm-es darabokra. Keverjük össze az egész borsokkal és egy kanállal nyomkodjuk össze őket. Terítsük ezt is sütőpapírra és hagyjuk megszáradni. Ezután, de csak miután teljesen kiszáradt, tegyük a borsdarálóba.
Akár durva szemű sót is adhatunk hozzá. Ehhez a mennyiséghez 1 evőkanállal.








Levendulás cukor

Ez kicsit szokatlanul csenghet, de valószínűleg akad egy-két ínyenc a környezetünkben aki örülni fog neki.


Egyszerű


Hozzávalók:
1kg cukor
2 evőkanál levendulavirág (gyógynövény boltban beszerezhető)


Elkészítés:
Alaposan keverjük össze a cukrot és a levendulát, majd rakjuk csatos üvegekbe.
Arra figyeljünk, hogy a cukorkeverékbe ne keveredjen bele a levendula szára. Amennyiben a levendula száras, villával lehet a legkönnyebben leszedni a virágokat a szárról. 


Természetesen kisebb mennyiségben is elkészíthető ha netán soknak éreznénk 1kg levendulás cukrot. Ebben az esetben arányosan csökkentsük a mennyiségeket.



Csilis Vodka

Ideális Bloody Mary-t kedvelő barátainknak és ráadásul rém egyszerűen elkészíthető!


Hozzávalók:
Forrás: Martha Stewart
2 db jól megtermett friss csilipaprika (vagy ha kevésbé akarjuk csípősre, akkor csak egy)
+ 1 dekorációnak.
1 üveg vodka

  1. Vágjunk fel 2 csilit és rakjuk bele a vodkába. Hagyjuk legalább 4-5 órán át állni.
  2. Szűrjük le.
  3. Egy csatos üvegbe tegyük bele a friss, egész csilit és öntsük rá a már "ízesített" vodkát.
  4. Kössünk masnit a nyakára

Olasz fűszerkeverék

A név kicsit csalás. Az olaszok nem hiszem, hogy használnák, de nekünk magyaroknak nagyon jó olaszos hangulatot varázsol.


Egyszerű
2 evőkanál szárított bazsalikom
2 evőkanál szárított oregano
2 evőkanál szárított rozmaring
2 evőkanál szárított majoranna
2 evőkanál szárított kakukkfű
2 evőkanál szárított borsikafű (zsombor)
2 evőkanál szárított csilipaprika morzsolva
(1 evőkanál fokhagymasó - ez nem feltétlen szükséges)


A hozzávalókat összekeverjük és jól záródó üvegben tároljuk. Húsok pácolásához, salátaöntetekhez nagyon jó. Ha salátaöntetbe szánjuk, a fűszereknek hagyjunk elég időt, hogy az aromáikat ki tudják engedni.



Mézeskalács

Tudom, hogy a mézeskalácsot jóval karácsony előtt szokás megsütni, hogy legyen ideje megpuhulni, de a húgom megvárt a sütéssel, így inkább szociális esemény mintsem karácsonyra készülö sütögetésbe torkollott a tegnap este.
Tehát, ha szentestén mézeskalácsot szeretnénk falatozni, akkor mindenképp jó időben neki kell kezdeni.


Hozzávalók:


Tészta:
35 dkg liszt
12 dkg szobahőmérsékletű vaj
20 dkg méz
2 tojássárgája
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál őrölt szegfűszeg, fahéj és (aki szereti) csillagánizs keveréke. Az egyszerűség kedvéért vehetünk kész fűszerkeveréket is.
1 csipet só




Díszítés:
1 tojásfehérje
5-6 evőkanál porcukor
1 teáskanál citromlé
Ételfesték
A cukormázhoz a tojásfehérjét 3 evőkanál porcukorral és a citromlével habosra keverjük, majd addig adagoljuk hozzá a porcukrot, amíg sűrűn folyós masszát kapunk. A masszát töltsük zacskóba, aminek a sarkán parányi lyukat vágunk. Ezzel díszítjük majd a kihűlt mézeskalácsokat.
Ételfestékkel különböző színű díszítőt készíthetünk.


Elkészítés:


  1. A tésztához való száraz alapanyagokat összekeverjük.
  2. Hozzáadjuk a vajat és a mézet, majd jól összedolgozzuk.
  3. Fóliába csomagolva éjszakára, de legalább 3 órára hűtőszekrényben pihentetjük.
  4. Enyhén lisztezett deszkán 3-5 mm vastagra nyújtjuk, majd különböző mintákat szaggatunk ki belőle.
  5. 10-12 perc alatt aranybarnára sütjük.
  6. Amikor a tészta kihűlt tetszés szerint díszítjük.


A mieink így sikerültek. Szerintem elsőre egész jók lettek. Kicsit viharvertek lettek mostanra mert még egy filmet is forgattunk velük.

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...