A következő címkéjű bejegyzések mutatása: földrengés. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: földrengés. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. június 12., kedd

Richter a barátom

Ha az ember egy helyben éli az életét fel sem tűnik neki, hogy egy-egy része a világnak milyen "különleges" képességeket kíván az emberektől.
Amikor Floridában voltam, kiképződtem hurrikán esetére. Tudom, hogy az ablakokat be kell reteszelni; gázt, elektromosságot el kell zárni, le kell kapcsolni. Be kell szerezni elsősegély dobozt és fel kell szerelkezni palackozott vízzel és tartós élelmiszerrel. Mindemellett az a tuti, ha bebújsz a beépített szekrénybe mert Floridában az tűnik a legbiztonságosabbnak. Otthon megtanultam gyorsan összepakolni, ha netán a Duna annyit emelkedne, hogy költözni kell.

Amikor Olaszországba költöztem nem gondoltam, hogy itt újabb készség-szettre teszek majd szert és kiképződök földrengés ellen. A cég próbál minket felkészíteni mindenféle "Mit kell tenni földrengés esetén" listákkal, amiben van egy csomó hasznos dolog, de van egy sor másik is, amire ezek nem adnak választ.
Persze az sem segíti különösebben a helyzetet, hogy mivel az agy (legalábbis az enyém) ezekkel az irányíthatatlan természeti jelenségekkel nem tud mit kezdeni, különböző rém-szcenáriókat gyárt. A legutóbbi rengés után napokig a leglehetetlenebb helyzeteken agyaltam. A tanultak szerint a rengést legjobb ha az asztal alatt vészeljük át, majd amikor a rengés véget ért, akkor kell a házból kimenekülni. Azon már túltettem magam, hogy nekem nincs asztalom ami alá be lehetne bújni. Az álmatlanul töltött éjszakákon viszont rájöttem, hogy nekem a rengés utáni menekülés se olyan triviális mint először gondoltam. Pláne nem, ha rám omlik a lakás. Na jó, mondjuk nem omlik rám, de akkor is! Amikor az ágyban fekve azt éreztem, hogy mozog a föld egyszerre ötven dolog zúzott át az agyamon: Hol a szemüvegem? Anélkül ugye menekülhetek, csak épp semmi értelme. Hol a telefon, jajj pénzt is kéne magamhoz venni, vagy hát legalábbis egy bankkártya jó lenne. Bugyiban és atlétában mégsem rohanhatok ki az utcára. Nem hiába mondja anyukám, hogy legalább egy rendes pizsamámnak lennie kell/kellene (mondjuk ő hálóinget mond de én abban nem tudok aludni, ráadásul vészhelyzet esetén lehet, hogy az alsó felemet nem is takarná). Pizsamában kéne aludnom. Áh, képtelenség 26 fokban. Mit tudok magamra rántani hirtelen. Huh, megint elfelejtettem a listát megcsinálni, hogy ha netán valami történne velem, akkor a családomnak egy kicsit egyszerűbb legyen utánam rendet rakni. Ezen lehet háborogni, hogy morbid vagyok, meg mi történne, de én tuti nem akarok extra feladatokat a családom nyakába varrni. Elég szar ügy az magában ha az ember idő előtt eltávozik.
Miután évezredeknek tűnő perceket töltöttem ezekkel, az ágy mellé készítettem a zseblámpát, meg egy nadrágot és egy kardigánt. Vészhelyzetre való felkészülés kipipálva. Újra megpróbáltam elaludni. Ment a listagyártás: nadrág, pulcsi megvan, szemüveget megtalálom sötétben is. Elemlámpa pipa. Jajj, lehet túl kicsi. Mi van, ha elgurul. Akasszam a nyakamba? Ja, hogy jól megfulladjak.. na jó tiszta hülye vagyok, nyugalom, alvás van.... 
A Görög azt mondta vesz mindenkinek sípot... nekem nem kel, tudok fütyüli. Ja de csak két kézzel. Mégis kell a síp. Nem gyantáztam le a lábam. Jesszus ha rám omlik a ház és ki kell menteni a szőrös lábamat kell majd szegényeknek fogdosni. Már fél kettő van? Nem baj leborotválom. Mi van ha épp a zuhany alatt vagyok meztelen és akkor omlik rám a ház.... Na jó tiszta hülye vagy. A kiszámíthatatlant nem sakkozhatod ki... szóval így jól elbeszélgettünk magammal. Aztán úgy döntöttem, hogy legfontosabbak megvannak. Szemüveg, telefon, elemlámpa, ruha az ágy mellett - praktikus, a túléléshez fontos dolgok. Kereszt a nyakamban... és a karkötő - mert ezek meg nekem fontosak.
 

2012. január 25., szerda

Richter 4,9


A Richter-skála a földrengés erősségét jelzi. A Richter-magnitudó a földrengéskor a keletkezés helyén felszabaduló energia logaritmusával arányos. Egy 4,5 méretű földrengéskor akkora energia szabadul fel, mint egy nagaszaki méretű atombomba robbanásakor (Wikipedia).

Ma egy 4,9-es erősségű rengést sikerült a harmadik emeleten megtapasztalni. Még szerencse, hogy állandó késében vagyok, mert különben az iroda 9. emeletén nyüszögtem volna. Ellenben így sem volt piskóta. Az ember azt hiszi, hogy ezekre fel lehet készülni. Ja persze. Olvastam róla, hogy ilyenkor mit kell csinálni, de ez olyasmi mint az utaskísérők a repülőn. Mire nekilátnak mutogatni én már alszom mert, köszi ezt a műsorszámot már ismerem. Ja persze! Abban az esetben viszont, hogy ha tényleg történne valami, nem tudom, hogy képes lennék-e tiszta fejjel gondolkozni.

http://cnt.rm.ingv.it/data_id/2221246460/event.html 
Amikor ma reggel 9-kor megmoszult a talaj a lábam alatt először azt hittem szédülök. Aztán az Olasz arcán láttam, hogy annak igencsak kicsi a valószínűsége, hogy ketten szédülünk egyszerre (most épp semmit nem ittunk). Aztán kerek szemekkel figyeltük, hogyan vonaglanak a falak. Valami egészen valószerűtlen volt az egész. Szemmel látható mozgásban volt körülöttünk minden. Én nagyjából gyökeret vertem. Hiába mondja a tájékoztató, hogy ezt, meg azt kell csinálni, hát az kérem nem olyan egyszerű!

Hogy tanuljunk is a történetből leírom mit kell(ene) csinálni földrengés esetén:
1) Azonnal a földre borulni (mert a földrengés úgyis kirántja alólad a talajt),
2) fedezékbe kúszni (legjobb valami asztal alatt, ablaktól távol és ideális esetben még takarjuk is be magunkat valamivel, hogy a szilánkoktól megóvjuk magunkat),
3) belekapaszkodni a fedezékedbe (vagy óvni a fejed, nyakad) amíg a rengés abba nem marad.
Ha netán valaki több infót szeretne, annak ajánlom az earthquakecountry.info oldalát.

Szóval ez egész egyszerűnek tűnik. Az agyamban kódolva is van de azért van néhány bökkenő. 3 asztal van a lakásban.  1 üveg - ez több szembontól is necces. Látok némi veszélyt szilánkos sebesülésekre, illetve be se férek alá, merthogy dohányzóasztal. 2 db amolyan IKEAs bárpult. Ez ugyan fa, de maximum behasalni tudok alá de még úgy is kilógnék minden irányból, ja és ezen tartom a poharakat. Ez is kilőve. Maradt az íróasztal. Az meg pont a lakás másik végében volt a rengéskor és egészen véletlenül az ablak mellett van. Ez sem lett volna valós megoldás. Mindegy is, mert annyira voltam képes, hogy gyökeret vertem az ajtóban (épp indulóban voltam) és próbáltam mérlegelni vajon mikor lesz kisebb bajom ha maradok, vagy ha rohanok. Maradtam. Szerencsére nem történt semmi néhány repedésen és néhány tárgy elmozdulásán kívül. Miután magamhoz tértem indultam a bányába. Még búcsúzóul Amóre bepróbálkozott, hogy "Ne menj dolgozni, a kilencediken vagy, az veszélyes!". Köszi, jól megnyugtattál! 
Menet közben néztem az utcára evakuálódott emberek tömkelegét és anyukámat akartam hívni, hogy képzeld mi történt. Aztán rájöttem, hogy talán nem kéne ráhoznom a frászt, hogy "Mama, földrengés volt ... megyek dolgozni a 9.-re". Csak este hívtam, hogy ha netán otthon az itteni rengés hír értékkel bírna, akkor ne kapjon szívrohamot a híradó előtt, hogy vajon mi van a külföldi gyerekével.

Amikor ilyen valószerűtlen/félelmetes/rettenetes/bárakármi történik az emberrel, óhatatlan, hogy elgondolkozik sz*ros kis életén. Én megerősödtem abban a nézetemben, hogy úgy kell élni, hogy bármikor megkaphatjuk a nagy utazásra szóló jegyet (bocs Anya, nem akarlak idegelni!). És nem arra gondolok, hogy holnap rohanok Prada cipőt venni, hanem, hogy értékeljük azt ami van, ami most van. Amíg lehet.

No, nem akarok kriptahangulatot kelteni! Van a mai földrengésnek pozitív hozománya is. Ma is tanultam egy szót. Kitörölhetetlenül beégett a memóriámba.
terremoto = földrengés


És az olaszosok kedvéért néhány link a helyi beszámolókról:
http://www.gazzettadiparma.it/home.php
http://www.repubblica.it/cronaca/2012/01/25/news/terremoto_in_provincia_di_verona_magnitudo_4_2_ma_nessun_danno-28717293/
http://parma.repubblica.it/cronaca/2012/01/25/news/terremto_a_parma_paura_e_gente_in_strada-28721050/


Mellesleg érzett már valaki életében földrengést????





ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...