A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Édesség. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Édesség. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. december 18., kedd

Pan di Natale - Karácsonyi kenyér

A Pan di Natale a modenai gasztronómia tipikus desszertje. Ezt a kalóriadús süteményt Pan ed Natalként is emlegetik és ez melegíti és melegítette az Emilia-Romagna tartomány nyirkos telein az itteniek lelkét. Mint minden hagyományos recept ez is az idénynek megfelelő terményekből készül és az itteni téli klímát ismerve nem meglepő, hogy nem egy habkönnyű sütemény.
Elkészítési idő: 60 perc

Hozzávalók:

50 g hántolt dió
50 g fenyőmag
50 g mandula
50 g mazsola 
50 g kakaó por (nem cukrozott)
Sassolino likőr*
2 tojás
70 g vaj
1 cs élesztő
350g süteményliszt, vagy finomliszt
170 g cukor
késhegynyi őrölt édesköménymag
Sapa**



*Sassolino
Jellegzetes modenai édes, ánizsos likőr. Más édes likőrrel is helyettesíthetjük, de igyekszem hamarosan megosztani a házilag elkészíthető Sassolino receptjét.

**Sapa
Tulajdonképpen forralt must, elkészítését szintén igyekszem majd idővel megosztani veletek.  Addig is édes fehérbor és méz keverékével fogjuk helyettesíteni.
Vegyünk 2 dl édes fehér bort és nagyon lassú tűzön melegítsük, amíg a süteményünk sül, vagy amíg nagyjából a fele elpárolog. Ezután adjunk hozzá 1 evk mézet, de így már ne melegítsük.

Elkészítés:
1) Az elkészítés előtt vegyük ki a vajat a hűtőből, daraboljuk fel, hogy megpuhuljon.
2) Hámozzuk meg a diót és blansírozzuk a mandulát.
3) Tegyük a lisztet, tojásokat, a cukrot, kakaót, a vajat, a sütőport valamint a Sassolino, (vagy egyéb) likőrt egy nagy tálba és jól dolgozzuk el. Amikor sima tésztát kaptunk, adjuk hozzá a diót, mandulát, fenyőmagot és a mazsolát.
4) Adjuk mindehhez az őrölt édesköményt.
5) Formázzuk meg henger alakúvá (vagy tegyük kivajazott formába) sütőpapírral bélelt tepsiben süssük 175 °C fokon 40 percig, vagy amíg a közepe is átsült.
6) Amikor kisült, kenjük meg a Sapaval, vagy a saját kis mézes-boros mázunkkal.

Megj.:
A diót úgy hámozhatjuk meg a legegyszerűbben, hogy egy tepsin egyenletesen elegyengetve kb. 10 percre 180 °C fokos sütőbe rakjuk. Figyelni kell, nehogy megégjen! Amikor picit megpirultak, érezni a dióillatot és a héja kezd felpöndörödni, akkor jó. Vegyük ki a sütőből, hagyjuk egy percet pihenni. Ezután konyhai törlőkendőbe, vagy törölközőbe téve, óvatosan morzsolgassuk tenyerünkben a diókat. Ezután borítsuk szitába és szitáljuk ki a héjat. 


A receptet http://www.cucinaericette.it/cucina-italiana oldalról származik.




2012. július 30., hétfő

Citromos Charlotte Russe



40 fok napközben, éjjel 34 meg egy meghívás a teraszra a Lengyelhez. Annak ellenére, hogy a lakásban uralkodó forróság miatt minden egyes mozdulat kihívás, nem tudok üres kézzel vendégségbe menni. Normális ember ezt a helyzetet megoldaná egy zacskó chipsszel, vagy keksszel, de az nekem túl snassz lenne. Persze nincs ezekkel semmi baj, de ha már az ember tud, a zacskós keksznél, sokkal finomabbat kanyarítani, akkor miért ne?! És persze az egómnak is jobban esik egy húeznagyomfinom, mint a kösziakekszet. Így jutott eszembe a Charlotte Russe, amit először nagyon régen, a 100. angolóránkra csináltam. Senki nem hitte el, hogy én csináltam, pedig egyáltalán nem olyan nehéz. Csak gyönyörű :).


http://retrogastro.blog.hu/2010/05/17/joghurthab_2
A Charlotte sütemények sokfélék és sok-ízűek lehetnek. Hagyományosan a formát vajba mártott állott kenyérrel bélelték ki de ma már inkább kekszet, piskótát, babapiskótát vagy piskótatekercset használnak erre a célra. Ebbe jön gyümölcshab vagy sodó, illetve puding. Én a babapiskóta és gyümölcsfelfújt kombó híve vagyok. Friss, habkönnyű. Fantasztikus. Ráadásul kicsit olyan, mint a régi citromos joghurthab luxuskivitelben :).


A Charlotte Russe-t a francia szakácsnak, Marie Antoine Carême-nek köszönhetjük, aki a babapiskótát használt és a desszertet munkaadója a I. Sándor orosz (russe=orosz franciául) cár után nevezte el. A piskótatekercset használó változatot Charlotte Royale-nak hívják.

És akkor a sok mellébeszélés után a recept:


Charlotte Russe
6 fő részére 
Dupla adagot szoktam csinálni, több okból is. Az egyik, hogy 24 cm-es formám van, abban szinte elveszik az egy adagnyi krém. A másik pedig, hogy mindig hatalmas sikere van és gyorsan elfogy.
Azoknak akiknek van otthon "cup" mérőeszköze,, azoknak zárójelben cupban is megadtam a mennyiségeket.

Charlotte
2,5 dl (1 cup) tej 
1-1,5 lap ízesítetlen zselatin (a csomagoláson ellenőrizni kell, mennyi folyadékhoz ajánlják! - por-zselatinnal is helyettesíthető, szintén konzultáljunk a csomagolással)
hideg víz
4 tojás sárgája
100 g (1/2 cup) cukor  
csipet (1/4 mokkáskanál) só
1 citrom reszelt héja (ha kicsi a citrom, akkor inkább kettőé)
0,6 dl (vagyis bő féldeci vagy 1/4 cup) citromlé 
babapiskóta (mennyiség a forma nagyságától függ)
2,5 dl (1 cup) tejszín

Díszítés
1 citrom hajszálvékony karikákra vágva
1 citrom héja csíkokban
2 citrom leve
2 evőkanál víz
4 evőkanál cukor

1. Forraljuk fel a tejet és hagyjuk langyosra hűlni.
2. Áztassuk be a zselatin lapokat a hideg vízbe.
3. Keverjük össze a tojássárgáját, a cukrot és a sót, majd állandó keverés mellett lassan adjuk hozzá a visszahűlt tejet.
4. Lassú tűzön, állandó kevergetés mellett (vagy még jobb, ha gőzfürdő fölött - így persze jóval tovább tart de biztosan nem ég oda) addig melegítjük, amíg besűrűsödik. A krémnek simának és enyhén sűrűnek kell lennie.
5. A lángról levéve egyenként adjuk hozzá a vízben megpuhult, kinyomkodott zselatint. Kavarjuk addig, amíg a zselatin teljesen fel nem oldódik.
6. Adjuk hozzá a citromlevet és a citrom lereszelt héját. Tegyük hűtőbe. Hűtsük vissza de csak annyira, hogy ne szilárduljon meg!
7. Eközben  a babapiskótákat vágjuk olyan hosszóságúra, hogy azok a formából épp hogy kilógjanak. A levágott végeket morzsoljuk össze. Béleljük ki a formát, kerítésszerűen, a babapiskótával, majd az összemorzsolt végeket oszlassuk el a forma alján. (Én kicsit türelmetlen vagyok, ezért a felvert tejszínhabba mártom a babapiskótákat, amik így könnyen odaragadnak a forma falához. Így nem lesz annyira gyönyörű a látvány, de nem is leszek ideges az elkészítés közben, mert ötvenszer leborult a megépített piskótakerítés.)
8. Verjük fel a tejszínhabot és óvatosan keverjük a kihűlt citromos keverékbe.
9. Kanalazzuk a krémet az előkészített formába. Kifejezetten javaslom a kanalazást, különben a formába ömlő krém lyukat fúr a gondosan elegyengetett "piskóta-por" alapunkba.
10. Tegyük hűtőbe és legalább 3 órán keresztül hűtsük, de legjobb ha éjszakára a hűtőben hagyjuk.

Charlottunk így tulajdonképpen készen is van, de a díszítés sokat dob rajta!
1. Karikázzunk fel egy citromot olyan vékonyra, amilyenre csak bírjuk.
2. Hámozzunk meg nagyon vékonyan egy másik citromot (a fehér rész nélkül) és vágjuk vékony csíkokra (vagy használjunk citruscsíkozója, az használja azt). Facsarjuk ki a levét majd adjuk hozzá egy másik citrom levét is.
3. A citromlevet, a vizet és a cukrot lassan főzzük sziruppá, majd adjuk hozzá a citromkarikákat és a citromhéjat. Főzzük 2-3 percig.
4. Díszítsük a torát a lecsöpögtetett citromkarikákkal és citromhéjjal.
A dekoráció kicsit megnehezíti a szép szeletelést.

(A képek elég ócskák lettek, de talán legközelebb több idő marad a felfalás előtti fotózásra.)

Jó étvágyat!





2011. december 21., szerda

Üvegbe zárt zabsüti

Ha konyhatündérnek szeretnénk valami aprósággal kedveskedni, jó ötlet sütemény-keveréket ajándékozni.
Kellékek:
1 db 1 literes befőttesüveg
szalag a díszítéshez
kártya a recepthez


Az üvegbe valók:
110 g liszt
(forrás: www.taste.com.au
1/4 teáskanál sütőpor
1/4 teáskanál szódabikarbóna
1/4 teáskanál só
75 g barnacukor
75 g porcukor
65 g zabpehely
100 g szárított vörösáfonya (vagy más egyéb savanykás szárított gyümölcs)
130 g fehér-csokoládé apróra vágva


A lisztet, sütőport, szódabikarbónát és a sót egy tálban összekeverjük majd a befőttesüvegbe öntjük. Öntsük rá a többi hozzávalót egyenként, úgy, hogy rétegeket képezzünk velük.
Az üveget átkötjük szalaggal. Kártyán mellékeljük a receptet:


További hozzávalók:
125 g vaj, felolvasztva és visszahűlve
1 tojás, felverve
1 teáskanál vanília aroma


Elkészítés:
  1. Melegítsd elő a sütőt 190 Celsius fokra.
  2. Az üveg tartalmát öntsd keverőtálba, add hozzá a tojást, az olvasztott vajat és a vanília aromát.
  3. Keverd jól össze.
  4. Evőkanálnyi masszából formázz golyókat, majd helyezd őket egymástól 5 cm távolságra, sütőpapírral bélelt tepsibe.
  5. Süsd 10-15 percig, amíg a szélük enyhén megbarnul.
  6. Rácson hagyd őket kihűlni. 




2011. december 20., kedd

Mézeskalács

Tudom, hogy a mézeskalácsot jóval karácsony előtt szokás megsütni, hogy legyen ideje megpuhulni, de a húgom megvárt a sütéssel, így inkább szociális esemény mintsem karácsonyra készülö sütögetésbe torkollott a tegnap este.
Tehát, ha szentestén mézeskalácsot szeretnénk falatozni, akkor mindenképp jó időben neki kell kezdeni.


Hozzávalók:


Tészta:
35 dkg liszt
12 dkg szobahőmérsékletű vaj
20 dkg méz
2 tojássárgája
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál őrölt szegfűszeg, fahéj és (aki szereti) csillagánizs keveréke. Az egyszerűség kedvéért vehetünk kész fűszerkeveréket is.
1 csipet só




Díszítés:
1 tojásfehérje
5-6 evőkanál porcukor
1 teáskanál citromlé
Ételfesték
A cukormázhoz a tojásfehérjét 3 evőkanál porcukorral és a citromlével habosra keverjük, majd addig adagoljuk hozzá a porcukrot, amíg sűrűn folyós masszát kapunk. A masszát töltsük zacskóba, aminek a sarkán parányi lyukat vágunk. Ezzel díszítjük majd a kihűlt mézeskalácsokat.
Ételfestékkel különböző színű díszítőt készíthetünk.


Elkészítés:


  1. A tésztához való száraz alapanyagokat összekeverjük.
  2. Hozzáadjuk a vajat és a mézet, majd jól összedolgozzuk.
  3. Fóliába csomagolva éjszakára, de legalább 3 órára hűtőszekrényben pihentetjük.
  4. Enyhén lisztezett deszkán 3-5 mm vastagra nyújtjuk, majd különböző mintákat szaggatunk ki belőle.
  5. 10-12 perc alatt aranybarnára sütjük.
  6. Amikor a tészta kihűlt tetszés szerint díszítjük.


A mieink így sikerültek. Szerintem elsőre egész jók lettek. Kicsit viharvertek lettek mostanra mert még egy filmet is forgattunk velük.

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...